A Magyar Közlöny 2020. június 26-i számában került kihirdetésre és július 4-én lép hatályba az Építészeti Szerzői Jogi Nyilvántartásról szóló 8/2020. (VI. 26.) számú MvM rendelet.
Az Építészeti Szerzői Jogi Nyilvántartás (a továbbiakban: Nyilvántartás) az Országos Építésügyi Nyilvántartás részét képező adatbázis, amely tartalmazza az építészeti-műszaki dokumentációhoz, valamint az az alapján megépült építményhez (a továbbiakban együtt: Építészeti alkotás) fűződő szerzői vagyoni jogokra vonatkozó adatokat.
A Nyilvántartásba az építtető és a tervező vagy a szerzői jogi jogosult nyilatkozata alapján kerülnek az adatok, azok valódiságáért és helyességéért a bejelentő felel.
Kötelező nyilatkozat a nyilvántartás részére
A rendelet hatálybalépését követően létrejött tervezési szerződések alapján keletkezett Építészeti alkotások tekintetében az építtetőnek és a tervezőnek az építészeti-műszaki dokumentáció átadását követő harminc napon belül közös nyilatkozatban kell átadnia a nyilvántartás részére a szerzői vagyoni jogokra vonatkozó adatokat.
A nyilatkozat megtételét mind az építtető, mind a tervező (a továbbiakban együtt: Nyilatkozattételre jogosult személy) kezdeményezheti a Nyilvántartás elektronikus felületén.
Miután a nyilatkozatot mindkét Nyilatkozattételre jogosult személy jóváhagyta, és az üzemeltető vizsgálata szerint az Építészeti alkotás nem tartozik a nemzeti tervvagyon körébe, az üzemeltető közleményt jelentet meg honlapján és az e-epites.hu honlapon. A megjelenéstől számított tizenöt napon belül vitatható a nyilatkozatot tevők jogosultsága. Vitatás esetén a nyilatkozat addig nem kerül nyilvánosságra, amíg a bíróság meg nem állapítja a szerzői vagyoni jogok jogosultjának személyét, vagy a felek meg nem egyeznek egymással.
Amennyiben a közleményt nem vitatják, a nyilatkozat nyilvánosságra kerül.
Önkéntes nyilatkozat a Nyilvántartás részére
A rendelet hatálybalépését megelőzően létrejött Építészeti alkotások esetében bármely szerzői jogi jogosult nyilatkozhat a művön fennálló jogosultságáról, valamint arról, hogy tudomása szerint más személynek a művön ilyen jogosultsága fennáll. A nyilatkozatot dokumentumokkal kell alátámasztani.
A Nyilvántartás adatainak módosítása, eljárás vita esetén
A Nyilatkozattételre jogosult bármikor kérheti az általa megadott adatok módosítását. A korábban bejegyzett adatok módosítására vonatkozó kérelmet az üzemeltetőhöz kell benyújtani.
Hozzáférés a Nyilvántartás adataihoz
A Nyilvántartás bárki által hozzáférhető adatai (a tervező adatai, a szerzői vagyoni jogosult neve, jogszerzésének módja) – elektronikus azonosítást követően – a Nyilvántartás felületén bárki számára megismerhetőek.
A szerzői vagyoni jog jogosultjának telefonszámát és e-mail címét külön erre irányuló kérésre bocsátja rendelkezésre az adatkezelő.
A nyilatkozattevő adataihoz kizárólag az üzemeltető férhet hozzá.
Záró rendelkezések
A rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. A nyilvántartás elektronikusan 2021. január 1-jétől használható.
2020. december 31-éig a kötelező és az önkéntes nyilatkozatokat az üzemeltető által rendszeresített és honlapján közzétett formanyomtatványon kell benyújtani papír alapon személyesen vagy postai úton.
A papír alapon beérkezett nyilatkozatokat az üzemeltető tölti fel a nyilvántartásba. A nyilatkozattevő bármikor jelezheti az üzemeltető felé, ha a nyilvántartásban szereplő adatok nem felelnek meg az általa tett nyilatkozatnak.